İçeriğe geç

KDV İadesi Nedir ?

Kdv

KDV İadesi Nedir ?

KDV iadesi, devletin vergiye tabi olan mükelleflere sunmuş olduğu bir istisna veya teşvik diyebiliriz. Tabi her vergiye tabi mükellef bu istisnadan yararlanabiliyor mu ?

KDV iadesinden yararlanan mükellefler Maliye Bakanlığınca 1984 yılında uygulamaya başlanan KDV kanununa istinaden ortaya çıkan KDV Genel uygulama tebliğinde belirtilmiştir. Peki kimler KDV iadesinden yararlanır. Bunu KDV Genel Uygulama Tebliğini okuyarak öğrenebiliriz. Ancak herkes işlerin yoğunluğundan vakit arayıp okuyamıyor.

Günümüzde en çok karşılaştığımız KDV iadesi konulardan bir tanesi indirimli orana tabi teslimlerdir. Şöyle kısaca anlatmak gerekirse; KDV iadesini vergiye tabi olan bir fırıncı, ekmeğini üretmek için; un, yağ, tuz, elektrik, su, doğalgaz gibi hammadde ve genel gider kullanarak ekmeğini üretip perakendeciye satıyor. Peki üretici veya fırıncı bu ekmeği üretirken ne yaptı almış olduğu ticari mal ve hizmetleri %8 ve %18 olarak bir bedel karşılığında satın alıyor. Fırıncı bu ekmeği satarken %1 KDV oranında olarak perakendeciye satıyor. İşte tam bu noktada fırıncı fazla ödemiş olduğu %7 ve % 17 KDV’ni iadesini geri alma işlemine KDV iadesi diyoruz.

KDV iadesi istisnalarından diğer çok karşılaştığımız ihracat, ihraç kayıtlı ve tevkifatlı işlemlerden dolayı KDV iadeleridir. Söz konusu bu işlemler ile ilgili diğer yazılarımda paylaşacağım.